Ekonomi

ABD, Rusya’ya Yaptırımları Genişletti: Listeye Türkiye’den Firmalar da Eklendi

ABD, İsrail’in Gazze’deki katliamına koşulsuz desteğini sürdürürken, Ukrayna’ya bakış açısı ya da çıkarları da giderek ‘vicdanlı’ hale geliyor. Rusya’ya yönelik yaptırımlar genişlerken, Türkiye merkezli 7 şirket Washington’un iletişim isimleri ve şirketleri listesine dahil edildi.

ABD Hazine Bakanlığı, ambargolar sırasında teknoloji ve ekipman sağlayarak Rusya’nın Ukrayna’ya karşı mücadelesine yardımcı oldukları gerekçesiyle Türkiye’den kişilerin de aralarında bulunduğu kişi ve kuruluşlara yeni yaptırımlar uyguladı.

Ekonomim’in haberine göre ABD’li yetkililer, yurt içinde teknoloji, ekipman ve malzeme üretemeyen Rusya’nın ihtiyacını diğer ülkelerdeki tedarikçilerden sağladığını belirterek, “Rusya, Çin, Türkiye ve BAE ile meşru ekonomik ilişkilerini istismar etmeye devam ediyor. ” Ülkenin Rusya’ya teknoloji ve ekipman aktaran merkezler haline geldiğini belirtti.

Çin, Türkiye ve BAE’nin Rusya’nın silah sistemlerinde ihtiyaç duyduğu kritik bileşenleri sağladığını belirten ABD Hazine Bakanlığı, “iş birliği ruhuyla” üç ülkenin hükümetleriyle olası yaptırımlar ve denetim açıklarını görüştüklerini duyurdu.

Bakanlığın açıklamasında Türkiye merkezli 7 şirketten bahsediliyor. Bu şirketler:

  • Azınt Elektronik,

  • Basilev Lojistik,

  • Boğaz Kapısı,

  • Jacbac Teknolojisi,

  • Kuzey Lojistik,

  • Akıllı Tekno Grubu,

  • Teknopartner.

Elektronik, teknoloji ve ulaşım sektörlerinde şirketler Rusya ile iş yaparken ABD’nin yaptırım listesine dahil edildi.

Ayrıca ABD Hazine Bakanlığı, Rus istihbarat servisleriyle temas halinde olduğunu iddia ettiği Türkiye merkezli yasa dışı tedarik ağının başına Türk vatandaşı Berk Tipken’i atadı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Türken’in Türkiye merkezli BSB Küme İnternet ve Yapay Zeka Teknolojileri Anonim Şirketi ile Tipken Dijital Baskı Teknolojileri Bilgisayar Bilişim Kırtasiye Fotoğraf Sanayi ve Dış Ticaret Limited Şirketi’nin sahibi olduğu; Kendisinin ve şirketlerinin yaptırımlar listesine dahil edildiği bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu